Čas přezutí na letní pneu se blíží - na co nezapomenout a jak na to?

  • Servis

V České republice musíte od 1. listopadu do 31. března bezpodmínečně jezdit na zimních, případně celoročních pneumatikách. Doba přezutí z letních nebo na letní pneu se ale řídí také aktuálním počasím a jeho dlouhodobou předpovědí. Kdy nastává nejvhodnější čas, co si ohlídat a jak přezout na letní pneu svépomocí?

Přezouvejte, když je tepleji

Po 1. listopadu nesmíte vyjet na české silnice na letních pneumatikách. Nejen, že na ledu a sněhu nemají tak dobré vlastnosti, ale při případné nehodě vám pojišťovna dost možná odmítne proplatit škodu. Nemluvě o tom, že za tento přestupek hrozí pokuta od policie.
 

Datum ale není to jediné, co byste měli sledovat. Pokud mrzne nebo sněží už dříve, je potřeba přezout z letních na zimní pneu už dřív. A stejně tak platí, že s přezouváním ze zimních na letní není třeba spěchat. Autoservisy a pneuservisy mívají na začátku dubna plno a nestíhají - ale vy si v klidu můžete počkat do druhé půlky měsíce nebo do jeho konce.

Na přezutí se přitom můžete objednat i do servisů Direct auto. Ty nabízí plnohodnotné služby a vše si můžete sjednat z pohodlí domova a zcela online. Pak už jen přijedete, bez čekání jdete rovnou na řadu a záhy nato můžete odjet na letních a dokonale vyvážených pneumatikách.

Pečlivá kontrola pneumatik

Ať už si necháváte přezout pneu v autoservisu nebo to děláte doma svépomocí, vždy všechny pneumatiky pečlivě překontrolujte. Neměly by na nich být žádné prasklinky, neměly by vypadat zpuchřele, neměly by na nich být žádné vybouleniny. Pneumatika zkrátka musí vypadat na pohled dobře a na dotek měkce.

Nevhodné jsou i příliš staré pneumatiky. Doporučuje se nechávat si je po 6 let, pak je měnit za jiné. Pokud jezdíte méně a jsou jinak v perfektním stavu, můžete si je nechat i 8 let. Lepší než ušetřit a jezdit na přestárlých pneumatikách je ale investovat do nových - staré pneu ztrácejí své vlastnosti, guma tvrdne a odráží se to nejen na pocitu pohodlí v autě, ale může pravděpodobněji dojít i k nehodě nebo poškození pneumatiky.

Stejně důležité je také pravidelně kontrolovat a přeměřovat hloubku dezénu. Tedy drážek na pneumatice. Nové pneu mají hloubku dezénu zpravidla okolo 8 mm. Jezdit na nich můžete, dokud nejsou sjeté až na určitou, zákonem danou minimální úroveň.

Co se týká zimních pneumatik, u těch je minimální hloubka dezénu 4 mm. Letní pneumatiky můžete sjet až na 1,6 mm, ale lepší je měnit je výrazně dřív. U celoročních pneumatik záleží na aktuálním ročním období - od 1. listopadu do 31. března musejí mít dezén nejméně 4 mm, jindy je u nich povoleno mít jen 1,6 mm. Přesnou hloubku přitom můžete zjistit buď speciálním měřákem, případně hledejte na pneumatice speciální vystouplé drážky, které označují minimální hloubku dezénu. K nim je ale lepší nikdy se sjetím zcela nepřiblížit.

Uskladnění pneu v servisu

Přezutí pneumatik hravě vyřešíte v servisu nebo pneuservisu, kde vám je i správně vyváží. Alternativně si můžete auto přezout i sami doma. Není to nijak složité a s trochou šikovnosti budete mít za několik minut hotovo. Problém tkví jinde. Kromě nutnosti správného vyvážení je tu totiž i otázka uskladnění kol.

Zatímco v servisu si můžete skutečně nechat vyměnit pouze pneumatiky a disky si ponechat jen jedny, tak u domácího přezouvání budete potřebovat dvě kompletní sady. S těmi je náročnější manipulace a musíte vyřešit i jejich vhodné uskladnění. Zvlášť pokud žijete v panelovém domě nebo máte u domu jen omezené skladovací prostory, může to pro vás být oříšek.

Leckdo proto využívá možnost uskladnění pneumatik přímo v autoservisu či pneuservisu. V případě, že zavítáte do Direct auto, můžete si tady nejen nechat přezout zimní pneu na letní, správně je vyvážit a odjet s klidem domů - ale můžete si tady nechat zimní pneu uskladnit až do příští sezóny. Tato služba sice není zdarma, ale rozhodně vám to vyřeší nelehké dilema a odvěkou otázku “kam s ním?”. Takže se leckomu hodně vyplatí.

Objednání do Direct auto přitom snadno provedete online nebo stačí do vybraného servisu zavolat. Na všem se dohodnete a pak už jen přijedete na konkrétní čas a chvíli počkáte, než je přezuto. Uskladnit tu lze navíc nejen celou sadu, ale klidně třeba i jen samotné pneumatiky.

Tipy na domácí přezouvání

Možná se vám do servisu nechce, a tak nehodláte využít ani výhodné uskladnění pneu v Direct auto. V takovém případě si vše můžete vyřešit svépomocí. Stačí jen připravit si vhodné místo s větším prostorem kolem auta a správné nářadí. A také by vám nemělo vadit, že se trochu zašpiníte.

Přezutí na letní pneu, případně na zimní pneu, není nijak složité. Připravte si k tomu hadr na otírání rukou, ráčnu s nástavcem odpovídajícím průměru šroubů na kolech, hever, zarážku pod kolo a momentový klíč. Pak už se můžete dát směle do toho:

       zasuňte zarážky pod kolo, odbrzděte auto a zařaďte neutrál

       uvolněte šrouby na kolech

       zařaďte rychlost a zatáhněte ruční brzdu

       zvedněte auto na heveru

       odšroubujte šrouby a sundejte kolo

       pro jistotu kolo položte pod auto, aby při případném pádu zabránilo poškození

       nasaďte kolo s letní pneumatikou a rukou přišroubujte šrouby

       do kříže šrouby utáhněte, pak odstraňte kolo zpod auta a spusťte vozidlo heverem

       vyřaďte rychlost, uvolněte brzdu a dotáhněte řádně všechny šrouby

       přejděte k dalšímu kolu

Pokud vše půjde dobře, budete mít za pár minut hotovo.

Někdy je povolování šroubů náročnější, a proto se doporučuje se využít širší dutou tyč jako páku. Pozor byste si měli dát také na vyvážení kol. Doma se vám to nikdy zcela dokonale nepovede - a pokud byste tento stav ignorovali, sjížděli byste si kola nadměrně z jedné strany. Proto je potřeba v případě jakýchkoliv pochybností následně zajet na geometrii.

Jestli si nejste přezouváním jistí nebo vám to nejde, můžete vždy najít pomoc v Direct auto. A ochotní a zkušení mechanici vám rádi se vším pomohou.