Jak připravit auto na dovolenou? Důkladná kontrola, která se vyplatí.
- Lifestyle

Léto se blíží, kufry jsou plné, trasa do navigace je připravená a vy se těšíte, jak vyrazíte s rodinou autem na zasloužený odpočinek. Ať už vás čeká cesta k moři, na chatu nebo do hor, jedno byste určitě neměli podcenit: technický stav vašeho auta. I drobná závada může v horkém dni ucpaných dálnic způsobit víc stresu než zapomenutý pas. Proto si ještě před odjezdem dopřejte důkladnou kontrolu Vašeho auta. Nebo lépe – nechte si ho zkontrolovat odborníkem.
Co všechno by mělo být součástí před cestovní prohlídky?
1) Obhlídka auta z venku – karoserie a podvozek
Vizuální kontrola je základ. Projděte si karoserii, jestli se někde neobjevila koroze, prasklina, uvolněná lišta nebo poškození, která by mohla během jízdy představovat problém. Pokud jste přes zimu nechali sůl dělat svou práci, je možné, že vám teď pod lakem něco začíná kvést. Krátká prohlídka podvozku může také odhalit netěsnosti, poškozené plasty nebo výfuk, který už drží jen silou vůle.
2) Pneumatiky nejsou jen o vzorku
Zkontrolujte hloubku dezénu – zákonný limit je 1,6 mm, ale pokud vyrážíte na stovky kilometrů, chce to víc. Všímejte si i nerovnoměrného sjetí, které může značit problém s geometrií, a samozřejmě nezapomeňte zkontrolovat tlak. A ano, rezerva nebo opravná sada není formalita – kolik z nás už stálo u krajnice a zjistilo, že rezervu vlastně nemá, nebo je prázdná?
3) Vidět a být viděn
Zkontrolujte všechna světla. Potkávací, dálková, blinkry, brzdová, mlhovky – všechno by mělo svítit tak, jak má. Často se zapomíná na osvětlení SPZ, které je povinné a jeho nesvítivost může znamenat zbytečnou pokutu.
4) Brzdy jsou základ
Pokud vám při brzdění něco píská, vibruje nebo zní jinak než obvykle, zpozorněte. Stav brzdových destiček a kotoučů je klíčový, a to hlavně při jízdě se zátěží nebo v horách. Před odjezdem je dobré mít jistotu, že brzdná dráha nebude delší, než by měla být.
5) Tlumiče a stabilita
Zvlášť pokud jedete s plně naloženým autem, budete chtít, aby fungovalo pružení a tlumení bezchybně. Auto, které se po každém hrbolu rozhoupe jak houpačka, není jen nepohodlné, ale hlavně nebezpečné. Podobně je to i se stavem čepů řízení, axiálních táhel a stabilizátorů – pokud v řízení cítíte neobvyklé vůle nebo slyšíte klepání, zpozorněte.
6) Autobaterie neselže – jen když je v kondici
Léto není jen o klimatizaci, ale také o zvýšené zátěži elektroniky. Oslabená autobaterie se může projevit přesně v ten moment, kdy to nejmíň potřebujete – při startu po nočním kempování někde v Itálii. Rychlá kontrola stavu baterie v servisu vás vyjde na pár minut.
7) „Pitný“ režim – má auto dostatek tekutin?
Bez oleje a chladicí kapaliny daleko nedojedete – nebo spíš dojedete, ale nechtěným způsobem. Zkontrolujte hladinu motorového oleje, případně zvážit jeho výměnu, pokud už se blíží termín. Stejně tak je důležité zkontrolovat a případně dolít chladicí kapaliny – přehřátí motoru v zácpě je dokonalý recept na pokaženou dovolenou.
8) Stěrače stírají, přes okno vidím…
Čisté a nepoškozené čelní sklo, které není prasklé ani poseté šrámy, by mělo být samozřejmostí před každou jízdou o dlouhé cestě na dovolenou nemluvě. Zkontrolujte i stav stěračů, které bývají po zimě často vysušené nebo popraskané, a doplnění kapaliny do ostřikovačů by mělo být samozřejmostí.
9) Povinná výbava, kterou nechcete hledat ve stresu
Lékárnička, reflexní vesta, trojúhelník, žárovky, pojistky… Pokud vyrážíte do zahraničí, ověřte si, co všechno je tam povinné. Například ve Slovinsku nebo Rakousku bývá výbava přísněji kontrolována a jakákoli pochybění jsou „odměněna“ bolestivou pokutou.
10) Výfuk a jeho stav
Zkorodovaný nebo uvolněný výfukový systém může způsobovat vyšší hluk, kouř, zápach i zvýšenou spotřebu. Navíc je to jedna z prvních věcí, kterou si řidič všimne – takže lepší vyřešit dřív než pozdě.
11) Moderní auta a paměť závad
I když vám na palubní desce nic nesvítí, neznamená to, že je všechno v pořádku. V dnešní době si auto „pamatuje“ spoustu chyb, které odhalí až diagnostika řídicí jednotky. Rychlé napíchnutí v servisu může odhalit skryté problémy, které by se jinak projevily až na cestě.
Příprava auta na dovolenou není zbytečné zdržování – je to pojistka proti stresu, zbytečným nákladům a hlavně riziku. Věnujte autu hodinu svého času, nebo ho svěřte do servisu a užijte si dovolenou s pocitem, že jste udělali maximum pro bezpečnou cestu.
Tým Direct auto