Na co nezapomenout u pojištění auta?

Ať už jste začínajícím nebo zkušeným řidičem, je třeba nezapomínat, že pojištění auta je jednou z vašich hlavních a každoročních povinností. Podívejte se spolu s námi na všechny náležitosti, které s autopojištěním souvisí, a to ve všech možných případech a situacích.
Pro začátek je nutné ujasnit si, že pouze jediné pojištění auta je ze zákona nutné - je jím povinné ručení. Přesto jeho výběr nemusí být snadný a sjednání levné. Proto vám přinášíme podrobné shrnutí o autopojištění, a to od základního přehledu, přes výběr toho nejvýhodnějšího pojištění, až po možnosti zrušení smlouvy či řešení pojistné události při nehodě.
Co je pojištění auta?
Pojištění auta je de facto smluvní vztah mezi provozovatelem vozidla a pojišťovnou, která se v případě pojistné události (tedy nehody, krádeže a dalších situací) postará o úhradu vzniklých finančních nákladů. Toto zajištění ze strany pojišťovny se může vztahovat jak na opravu vozidla či léčebné výlohy, tak na škody způsobené třetím stranám.
K základním typům pojištění pak patří povinné ručení (dané zákonem) a havarijní pojištění. Plus jsou tu různé druhy užitečných připojištění (např. GAP, pojištění skel a další).
Rozdělení pojištění auta
Povinné ručení
Povinné ručení musí mít ze zákona sjednané každý provozovatel motorového vozidla (na to pozor, dřív šlo totiž o majitele). Tato pojistka se vztahuje na škody na zdraví či majetku způsobené někomu jinému. Zároveň je nutné při přepisu vozidla.
Zákon také stanovuje nejnižší limit pojistného krytí z provozu vozidla - 50 milionů korun na majetek a 50 milionů korun na zdraví. Existuje ovšem celá řada případů, pro které tyto částky nemusí být dostačující. Proto se doporučuje nastavit limity rovnou na vyšší částky. Zlatou střední cestou je tomto případě limit ve výši 75/75 mil. Kč, případně 100/100 mil. korun.
Havarijní pojištění
Havarijní pojištění není sice nutné, ale určitě je velmi užitečné. Slouží totiž k ochraně vozidla před škodami způsobenými živly, či škodami, které byly způsobeny v důsledku havárie, krádeže, vandalismu nebo neoprávněného užití vozidla.
U pojišťoven si můžete vybrat krytí pro všechna tato rizika, tzv. Allrisk, nebo zvolit jejich kombinace, a to odcizení a živel, nebo živel a havárie. Havarijní pojištění pak ocení především majitelé nových a drahých vozidel. Hodí se ovšem také pro veterány, jejichž hodnota časem stoupá.
Další možnosti autopojištění
K užitečným připojištěním, se kterými se v nabídkách pojišťoven setkáte, patří třeba:
- Pojištění skel - Většinou se vztahuje na všechna skla, tedy na čelní, zadní, boční. Zvláštním případem mohou být zpětná zrcátka a zcela jistě pak střešní okna.
- Pojištění GAP - Slouží coby pojištění pořizovací ceny vozidla po dobu prvních tří let od jeho koupě, kdy cena auta v čase nejvíce klesá.
- Asistenční služby - Jejich základní rozsah většinou bývá automatickou součástí pojištění auta. Každopádně se vyplatí připojistit si jejich širší rozsah. Asistenční služba se o vás pak postará v situacích, kdy budete potřebovat opravit na místě vozidlo, odtáhnout do servisu, zajistit náhradní vozidlo atd.
- Pojištění úrazu - Můžete si také sjednat pojištění pro případ úrazu jak řidiče, tak celé posádky vozu.
Pokud chcete mít své vozidlo chráněné komplexně, doporučujeme sjednání jak povinného, tak havarijního pojištění, a to včetně připojištění, která budou chránit vás i vaše auto.
Výhody a nevýhody autopojištění
Každé pojištění auta má své výhody i nevýhody. Při sjednání toho nejlepšího pojištění auta ale výhody zcela jistě převyšují.
K výhodám pojištění vozu patří:
- Splnění zákonné povinnosti - Bez povinného ručení na silnice zkrátka nesmíte. Pokud byste na dopravní komunikaci vyjeli bez něj, vystavujete se riziku pokut a sankcí.
- Ochrana vašeho majetku a financí - Pokud dojde k poškození vašeho vozidla, nebo jeho provozem způsobíte škodu někomu jinému, o náhradu se díky pojištění auta postará pojišťovna. A vy tak nebudete muset sáhnout do vašich úspor.
-
Ochrana vašeho zdraví - Jestli máte sjednáno i pojištění úrazu pro řidiče a posádku vozu, bude o vás postaráno také v tomto případě.
K nevýhodám pojištění vozu patří:
- Finanční náklady - S pojištěním auta se samozřejmě pojí také platba pojistného. Při porovnání s případnou náhradou vzniklé škody (například při dopravní nehodě) se ovšem jedná o opravdu nepatrné částky. Abyste ale na pojistném zbytečně nepřepláceli, je dobré pojistnou smlouvu alespoň co dva roky aktualizovat.
Výběr správné pojistky
Na první pohled se může zdát, že výběr odpovídajícího pojištění je složitý proces. Ale není tomu tak.
Pokud si pořídíte nové nebo ojeté auto od Direct auto, můžete si pojištění sjednat ihned. K dispozici dostanete aktuální srovnání nabídek různých pojišťoven a jen si vyberete tu nejvýhodnější a přidáte si k ní různorodá připojištění podle svých potřeb. A jedná se v tomto případě jak o povinné ručení, tak i o havarijní pojištění nebo třeba GAP pojištění.
Změna pojišťovny a zrušení smlouvy
Platnost povinného ručení i havarijního pojištění je vždy 1 rok. Před uplynutím této lhůty vám pojišťovna pošle informace o ceně pro další rok. Pokud se vám bude líbit, zaplatíte a nic dalšího neřešíte. Pokud ne, můžete si najít jinou, výhodnější pojišťovnu. To uděláte stejně, jako jsme vám radili výše. Tedy nejlépe přes důvěryhodný srovnávač autopojištění.
Výpověď smlouvy ale můžete podat také do 2 měsíců od uzavření, a to bez udání důvodů. Pokud chcete u své pojišťovny skončit jindy, je třeba odeslat jí písemnou výpověď nejpozději 6 týdnů před koncem platnosti smlouvy.
Když ale prodáváte auto, darujete ho, vyřazujete z evidence nebo vám ho ukradli, můžete zrušit smlouvu kdykoliv. V Direct auto vám s tím opět můžeme pomoci a vyřešíme zrušení i změnu s vámi.